piątek, 1 listopada 2013

Fasola mung z kalafiorem i prażonymi ziarenkami kminku i czarnuszki

Fasola mung w diecie czworonogów to przede wszystkim źródło białka, błonnika, witaminy B9, magnezu i manganu, a także żelaza, fosforu, miedzi, cynku, potasu, wapnia i innych witamin z grupy B, oraz K, E, C i A. Można ją podawać w formie gotowanej lub surowej (kiełki).

Kminek i czarnuszka w naszej diecie to także ważny element; ziarenka te wspomagają działanie układu odpornościowego, kminek to przede wszystkim źródło błonnika, zapobiega zaparciom. Czarnuszka z kolei oprócz wspomagania trawienia łagodzi stany alergiczne. Więcej ciekawych informacji na temat ziół i przypraw w diecie czworonogów znajdziecie tutaj i tu).

Kalafior to źródło błonnika, wapnia, potasu, kwasu foliowego i witaminy K (więcej ciekawych informacji znajdziecie tu).

Mając takie składniki, możecie przygotować waszemu czworonożnemu dziecku pyszny i zdrowy obiadek,  taki jaki rodzice przyrządzili dla mnie w zeszłym tygodniu.

Potrzebujemy:

- fasola mung (ilość dowolna, ja dostałem około dwóch garści)
- duża różyczka kalafiora
- kilka młodych listków kalafiora
- 1 łyżeczka kminku całego
- 1 łyżeczka czarnuszki
- 1 łyżka oleju rzepakowego

Fasolę moczymy przez noc w wodzie, odcedzamy, zalewamy świeżą wodą, gotujemy 15/20 min., odcedzamy, przesypujemy do miseczki. Różyczkę kalafiora i listki myjemy i drobno siekamy, dodajemy do fasoli w miseczce. Ziarenka kminku i czarnuszki wrzucamy na rozgrzaną patelnię i prażymy (ziarenka powinny zacząć strzelać na patelni). Uprażone ziarenka wsypujemy do miseczki z jedzonkiem, dodajemy olej i mieszamy.

różyczka kalafiora i listki - zaraz będą siekane przez mamę :)
 A to gotowy obiadek :)


smacznego :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz