czwartek, 24 lipca 2014

Pomysł na owocową przekąskę dla psa - MROŻONE BORÓWKI

Lato to najlepszy czas na polskie borówki :) które są nie tylko pyszne, ale i niezwykle zdrowe dla nas czworonogów. 
Borówkami możemy zjadać się na surowo, w formie przekąski; rodzice mogą też dodawać borówki do naszych obiadków (na przykład do owocowego pasztetu bez pieczeniado kaszy lub serka wiejskiego), możemy też jeść borówki suszone, i ciasteczka z borówkami

Mamy teraz lato i często doskwierają nam upały. Świetnym pomysłem na ochłodę są mrożone borówki. Kupujemy świeże borówki, myjemy, osuszamy, wkładamy do zamykanego pojemniczka i do zamrażarki, a po kilku godzinach możemy chłodzić się zimnymi kulkami borówkowymi :) 


świeżo kupione borówki, które rodzice zaraz wymyją, osuszą i zapakują do mrożenia :)


a tu mamy już borówki zamrożone, gotowe do schrupania :)
Borówki, podobnie jak i inne jagody, to przede wszystkim źródło antyoksydantów walczących z wolnymi rodnikami. W dzisiejszym świecie, my czworonogi, tak jak i dwunogi, jesteśmy narażeni na kontakt z zanieczyszczeniami środowiskowymi i na kontakt z różnymi szkodliwymi substancjami chemicznymi (takimi jak pestycydy, środki owadobójcze, czy dym nikotynowy). Pod wpływem tych zanieczyszczeń i środków chemicznych uwalniają się wolne rodniki, które niszczą komórki w naszym ciele. Suplementacja antyoksydantami jest szczególnie ważna dla tych czworonogów, które dostają karmę komercyjną, ponieważ takie jedzenie jest ubogie w antyoksydanty. Antyoksydanty zawarte w borówkach spowalniają procesy starzenia, chronią przed nowotworami i chorobami układu sercowo-naczyniowego. Dieta bogata w antyoksydanty zalecana jest wszystkim czworonogom, ale przede wszystkim tym, które zmagają się z takimi problemami zdrowotnymi jak:
- zapalenie stawów oraz problemy ze stawami 
- alergie skórne 
- problemy ze wzrokiem (na przykład, zaćma)
- problemy z układem oddechowym (na przykład astma)
- choroby systemu odpornościowego
- choroby układu sercowo-naczyniowego
- choroby nowotworowe 
Borówki obniżają poziom złego cholesterolu, obniżają też poziom cukru we krwi. Mangan, witamina K i błonnik zawarty w borówkach wspomagają pracę naszego serca i chroni nas przed chorobami układu sercowo-naczyniowego. Antyoksydanty zawarte w borówkach wspomagają regenerację komórek, dlatego też zaleca się podawanie borówek aktywnym psiakom. Borówki zalecane są też starszym czworonogom, ponieważ ich jedzenie wspomaga pamięć, sprawność ruchową oraz zdolności poznawcze. 
Borówki to także źródło selenu, żelaza i cynku. W borówkach znajdziemy też witaminę C, E, A, oraz witaminy z grupy B. 
Więcej ciekawych informacji na temat borówek w diecie czworonoga przeczytacie tutajtutajtutajtutajtutajtu i tu

A inne pomysły moich rodziców na mrożone przekąski na gorące letnie dni,  znajdziecie tutaj i tu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz