czwartek, 19 czerwca 2014

Samce w kuchni czyli Tata gotuje dla mnie :) Vege sałatka dla vege psa pełna pełnowartościowego białka

W zeszłym tygodniu Tata wymyślił dla mnie super sałatkę :) z super składnikiem :) czyli cieciorką, o której pisaliśmy już przy okazji przepisu na zupę krem z cieciorki z amarantusem .
Dodatkowo, sałatka zawiera pełnowartościowe białko, ponieważ Tata wykorzystał kaszę gryczaną (która sama w sobie zawiera pełnowartościowe białko), a dodatkowo połączył ją z cieciorką (zgodnie z zasadą otrzymywania pełnowartościowego białka z roślinnych źródeł - łączymy strączki ze zbożami).
O pełnowartościowym białku w kaszy gryczanej pisaliśmy już przy okazji przepisu na ciasteczka gryczane z bananem . Więcej informacji na ten temat możecie przeczytać tutaj, tutaj, albo tu, na przykład.

Aby przygotować przepyszną vege sałatkę z pełnowartościowym białkiem, potrzebujemy:

- dowolną ilość cieciorki (moczymy ją przez noc w wodzie, odcedzamy, zalewamy świeżą wodą, gotujemy ok. 1 godziny do miękkości, odcedzamy)
- dowolną ilość mrożonych ziaren kukurydzy, dowolną ilość mrożonego zielonego groszku, dowolną ilość żółtej fasolki szparagowej (wymyć, odciąć końce, pokroić fasolki na pół) - warzywa wrzucamy do gotującej się wody, gotujemy 10 min., odcedzamy
- dowolną ilość ugotowanej kaszy gryczanej prażonej (kaszę wrzucić na gotującą się wodę, gotować 15-20 min., odcedzić)
- dowolną ilość pomidorów (wymyć, usunąć głąbki, pokroić pomidory w kostkę)

Wszystkie przygotowane składniki wrzucamy do miski, dodajemy oliwę z oliwek extra virgin (ilość wg. uznania), mieszamy i gotowe.

Sałatkę przechowujemy w lodówce, na ok. pół godziny przed podaniem porcję sałatki wyjmujemy z lodówki, aby ociepliła się w temperaturze pokojowej.

Sałatkę możemy zajadać na przykład z:
- ziarenkami siemienia lnianego (1 łyżeczka) i kminku (szczypta)
- ziarenkami sezamu (1 łyżeczka) i kuminu rzymskiego (szczypta)
- garścią świeżej posiekanej natki pietruszki i spiruliną w proszku (pół łyżeczki)


to miska świeżo przygotowanej pysznej sałatki na kilka dnito porcja sałatki w pierwszy dzień :) zjadłem ją bez dodatków tutaj, porcja sałatki z ziarenkami siemienia i kminku 
 
tu porcja sałatki z ziarenkami sezamu i kuminu 
 

a tu porcja sałatki z natką pietruszki i spiruliną


SMACZNEGO :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz