czwartek, 19 czerwca 2014

Super napój dla psa czyli WODA z dodatkiem SPIRULINY

Czym jest spirulina?
Spirulina  - niebiesko - zielone mikroskopijne algi morskie z grupy sinic.  Spirulina to "superfood" nie tylko dla dwunogów, lecz także dla czworonogów :)

Co zawiera spirulina?
Spirulina to jedna z najbardziej pełnowartościowych roślin występujących na ziemi. Spirulina to przede wszystkim najbogatsze źródło  pełnowartościowego białka (spirulina zawiera trzykrotnie więcej białka niż wołowina, zawartość białka w spirulinie przewyższa też zawartość białka w drobiu, czy soi), najbogatsze źródło beta karotenu, najbogatsze źródło witaminy B12 i żelaza, a także źródło rzadko spotykanego kwasu gamma-linolenowego (GLA).
Białko zawarte w spirulinie to białko pełnowartościowe, zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy.
Spirulina to bogate źródło jodu oraz innych składników mineralnych: ww. żelaza, a także selenu, wapnia, magnezu, potasu, cynku i manganu.

Jakie właściwości zdrowotne wykazuje spirulina?
Spirulina to silny antyoksydant, który wspomaga odporność organizmu, opóźnia procesy starzenia i chroni przed chorobami nowotworowymi.
Spirulina wzmacnia witalność organizmu, wspomaga trawienie, a tym samym wchłanianie składników odżywczych z przyjmowanego pokarmu.
Spirulina wykazuje właściwości przeciwzapalne. Wykorzystuje się ją w leczeniu infekcji skórnych, zapaleniu stawów, zapaleniu okrężnicy, zapaleniu jelit, itp.
Przez wzgląd na dużą zawartość niezbędnych kwasów tłuszczowych, spirulina zapewnia zdrową sierść i skórę.
Białko zawarte w spirulinie to białko szybko i łatwo wchłaniane przez krwiobieg, dlatego też spirulinę wykorzystuje się w rekonwalescencji czworonogów cierpiących na brak apetytu po chorobie.
Szczególnie w przypadku starszych psiaków, spirulina opóźnia procesy starzenia narządu wzroku, chroni przez chorobami oczu, na przykład zaćmą i jaskrą.
Jeśli twój psiak zajada się trawą z trawników, podawaj mu spirulinę - nawyk gryzienia trawy powinien ustać :)
Dzięki unikalnemu połączeniu fitoskładników (chlorofil, fikocyjanina, polisacharydy) obecnych w spirulinie, spirulina wspomaga oczyszczanie organizmu z metali ciężkich i substancji toksycznych (wykorzystuje się ją w terapii oczyszczającej po przyjmowaniu antybiotyków).
Spirulina zmniejsza ryzyko alergii.
Spirulina odświeża oddech.


Spirulina na rynku dostępna jest w postaci proszku lub w tabletkach. Dla mnie rodzice kupują spirulinę w proszku (gdzie w składzie zawsze mamy napisane 100% spiruliny w proszku). Jeśli chodzi o tabletki - nie zawsze mamy podany pełny skład, nie wiemy też często jaki jest skład osłonki.

Co do dawki - większe czworonogi - 2 łyżeczki na dzień.
Mniejsze (o masie podobnej do mojej, czyli ok. 6 kilogramów) - 1 łyżeczka na dzień.
Spirulinę możemy dodawać do jedzenia (w formie posypki), a także do picia (na przykład wymieszać z wodą).

Wiele ciekawych informacji na temat spiruliny w diecie czworonoga, przeczytacie tutaj, tutaj, tutaj, tutaj, tu i tu na przykład.

A teraz przepis na pyszny spirulinowy napój :)

Do miski z wodą dodajemy spirulinę w proszku (ilość wg. uznania, byleby nie przekroczyć dziennej dawki; jeśli dostaję spirulinę do obiadku, rodzice dodają do wody ok. pół łyżeczki, a jeśli spirulinę w ciągu dnia dostaję tylko w wodzie, wtedy do miski z wodą dodają ok. 1 łyżeczki), dokładnie mieszamy i gotowe :)

Rodzice kupują dla mnie takie spiruliny w proszku:

albo taką:to mój spirulinowy napój :) który bardzo mi smakuje :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz